تفسير سوره تكوير

با ما همراه باشید با موضوع تفسير سوره تكوير|تحقيق متشکل از 25 صفحه ، در قالب word قابل ويرايش و اماده پرينت بخشی از محتوا :: بنام خداوند بخشنده بخشايشگر 1 - در آن هنگام كه خورشيد درهم پيچيده شود. 2 - و در آن هنگام كه ستارگان بى فروغ شوند. 3 - و در آن هنگام كه كوهها بحركت در آيند. 4 - و در آن ه|31018311|sef|تحقيق تفسير سوره تكوير

تحقيق
متشکل از 25 صفحه ، در قالب word قابل ويرايش و اماده پرينت

بخشی از محتوا ::
بنام خداوند بخشنده بخشايشگر
1 - در آن هنگام كه خورشيد درهم پيچيده شود.
2 - و در آن هنگام كه ستارگان بى فروغ شوند.
3 - و در آن هنگام كه كوهها بحركت در آيند.
4 - و در آن هنگام كه باارزشترين اموال به دست فراموشى سپرده شود.
5 - و در آن هنگام كه وحوش جمع شوند.
6 - و در آن هنگام كه درياها بر افروخته شوند.
7 - و در آن هنگام كه هر كس با همسان خود قرين گردد.
8 - و در آن هنگام كه از دختران زنده به گور شده سؤ ال شود،
9 - كه به كدامين گناه كشته شدند؟!
تفسير :

آن روز كه طومار كائنات پيچيده شود
در آغاز اين سوره چنانكه گفتيم به اشارات كوتاه و هيجان انگيز و تكان دهنده اى از حوادث هولناك پايان اين جهان ، و آغاز رستاخيز بر خورد مى كنيم كه انسان را در عوالم عجيبى سير مى دهد، و مجموعا هشت نشانه از اين نشانه ها را بازگو مى كند.
نخست مى فرمايد: ((در آن هنگام كه طومار خورشيد درهم پيچيده شود)) (اذا الشمس كورت ).
((كورت )) از ماده ((تكوير)) در اصل به معنى پيچيدن و جمع و جور كردن چيزى است (همچون پيچيدن عمامه بر سر) اين مطلبى است كه از كتب مختلف لغت و تفسير استفاده مى شود، و گاه آن را به ((افكندن )) يا ((تاريك شدن ))
________________________________________
تفسير نمونه جلد 26 صفحه 171
چيزى گفته شده ، و به نظر مى رسد كه اين دو معنى نيز باز گشت به همان ريشه اول مى كند.
به هر حال منظور در اينجا پيچيده شدن نور خورشيد، و تاريك شدن و جمع شدن حجم آن است .
مى دانيم خورشيد در حال حاضر كره اى است فوق العاده داغ و سوزان به اندازه اى كه تمام مواد آن به صورت گاز فشرده اى در آمده و در گرداگردش شعله هاى سوزانى زبانه مى كشد كه صدها هزار كيلومتر ارتفاع آنها است ! و اگر كره زمين در وسط يكى از اين شعله هاى عظيم گرفتار شود در دم خاكستر و تبديل به مشتى گاز مى شود!
ولى در پايان اين جهان و در آستانه قيامت اين حرارت فرو مى نشيند، و آن شعله ها جمع مى شود، روشنايى آن به خاموشى مى گرايد، و از حجم آن كاسته مى شود، و اين است معنى ((تكوير))
و لذا در لسان العرب آمده است ((كورت الشمس : جمع ضوءها و لف كما تلف العمامة : معنى تكوير خورشيد اين است كه نور آن جمع و پيچيده مى شود، همانگونه كه عمامه را مى پيچند)).
اين حقيقتى است كه در علم و دانش امروز نيز منعكس است و ثابت خورشيد تدريجا رو به تاريكى و خاموشى مى رود.
سپس مى افزايد: ((و در آن هنگام كه ستارگان بى فروغ گشته و افول كنند)) (و اذا النجوم انكدرت ).


مطالب دیگر:
📖موس طراحی شده در سالیدورک📖پایان نامه جهت اخذ درجه كارشناسی برق در مورد بررسی جریان های هجومی در ترانس ها و مدلسازی نمودار هیسترزیس📖شبیه سازی سیمولینک پل تریستوری با مطلب📖شبیه سازی تریستور با سیمولینک مطلب📖شبیه سازی موتور DCبا مطلب📖شبیه سازی پل دیودی با مطلب📖شبیه سازی دیود و پل دیودی در مطلب📖شبیه سازی شکل موج سه فاز با مطلب📖شبیه سازی دیود در مطلب📖كنترلرهای قابل برنامه‌ریزی PLC📖عنوان کار آموزی مرکز کامپیوتر مغان📖بررسی نسل جدید هادی های خطوط انتقال📖گزارش كاراموزی محل كارآموزی (سایت دانشكده سماء واحد پارس آباد مغان)📖گزارش كارآموزی رشته حسابداری : شرکت شعله راه دشت مغان📖بررسی محدود کنند های جریان اتصال کوتاه در سیستم های قدرت📖تحقیق کارآموزی کنتور برق و تراسنفورماتورها📖گزارش کار آموزی رشته برق در مورد بررسی تابلوهای برق📖کارآموزی شرکت سیماب انرژی مغان📖عنوان کارآموزی: طراحی سایت با نرم­افزار FrontPage📖موضوع کارآموزی مراحل نصب وراه اندازی سرویس بهداشتی ساختمان📖گزارش کار آموزی حسابداری📖عنوان کارآموزی امور حسابداری📖موضوع کار آموزی پروژه احداث کانال اصلی و ابنیه فنی اراضی پایاب سدخداآفرین📖تحقیق آموزش الكترونیكی📖تحقیق افسردگی بهمراه پرسشنامه